Gotując to tradycyjne śląskie danie, pierwszym krokiem jest przygotowanie klusek. Muszą się one gotować na wolnym ogniu przez około 3 minuty. Nie należy się z nimi spieszyć, bo będą rozgotowane! Po ugotowaniu klusek można je podawać od razu lub przechowywać w lodówce do 3 dni. Dodatkowo możesz podać resztki klusek z pozostałym sosem. Ponadto, możesz ponownie odgrzać resztki pierogów, jeśli chcesz.
W typowym przepisie zamiast skrobi pojawia się mąka ziemniaczana. Jest ona powszechnie dostępna w większości supermarketów w Polsce. Bezglutenowi zjadacze często wybierają mąkę ziemniaczaną, która jest łatwa do znalezienia online. Kluski śląskie są tradycyjnie podawane z gęstymi gulaszami. Upewnij się, że kupisz dużo mąki ziemniaczanej. Oto kilka innych ważnych kroków w robieniu klusek śląskich:
Najpierw przygotuj kluski. Kluski śląskie są tradycyjnie robione z mąki ziemniaczanej i skrobi ziemniaczanej. Często podaje się je z kremem, cukrem pudrem lub przetworami owocowymi. Niektórzy dodają do ciasta także twaróg. Choć nie wymaga to wielu sprzętów, to kilka godzin praktyki sprawi, że Twoje kluski śląskie będą pyszne!
Jeśli szukasz tradycyjnego śląskiego przepisu, to właśnie ten! Polskie kluski to podstawa niedzielnych obiadów. Polskie kluski mają kształt małych kulek i posiadają niewielki otwór w środku. Można je jeść same lub w towarzystwie dań mięsnych. Można nawet dodać do nich smażony boczek lub karmelizowaną cebulę. Najpierw jednak należy zrozumieć proces przygotowania. Pierwszym krokiem do stworzenia tradycyjnej śląskiej potrawy jest zakup składników i przygotowanie klusek. Wykorzystując ziemniaki, można kupić mrożone lub świeże kluski śląskie lub zrobić je w domu. Są one niezwykle łatwe do wykonania, a kluski są miękkie i gumiaste. W przeciwieństwie do innych klusek w Polsce, to polskie danie można jeść o każdej porze dnia. Mogą być podawane z mięsem, kaczką lub wieprzowiną, lub z pysznym sosem grzybowym.
Górny Śląsk, lub śląski, to region w południowo-zachodniej Polsce. Region ten kojarzony jest najczęściej z wydobyciem węgla. Jest domem dla licznych miast przemysłowych, a na przestrzeni wieków ostatecznie przekształcił się w prężną metropolię. Oprócz ich kulinarnego znaczenia, kluski śląskie są często częścią ludowej opowieści. Istnieje bowiem mit o chłopie o imieniu Konrad, który po śmierci swojej żony Agnieszki na dżumę, stanął w obliczu śmierci głodowej. W jego śnie pojawiła się wróżka, która obiecała napełnić magiczny kociołek kluskami. Konrad musiał co noc zostawiać w kotle jeden pieróg, aby go napełnić.