Jak zrobić drewniane żaluzje

Jeśli jesteś zmęczony wydawaniem dużej ilości pieniędzy na zabiegi okienne, możesz zrobić własne drewniane żaluzje przy użyciu kilku prostych narzędzi. Tradycyjnie, drewniane żaluzje były wykonane z ręcznie wykonanych listew, ale nowoczesne projekty wymagają zarówno elementów funkcjonalnych, jak i dekoracyjnych. Możesz użyć gotowych listew lub kupić je w sklepie. Po wybraniu odpowiedniego rozmiaru i stylu, trzeba szlifować i frezować deski, aby uzyskać je do pożądanego kształtu. Na koniec trzeba nałożyć na drewno bejcę. Ten krok przedłuża życie struktury i daje żaluzje jeszcze bardziej imponujący wygląd.

Przed rozpoczęciem rzeczywistego procesu, należy zmierzyć wymiary otwarcia swoich okien. Żaluzje pionowe wymagają wycięcia dwóch otworów w górnej i dolnej części deski. Następnie w każdy z górnych otworów należy włożyć metalowy pierścień. Następnie można zawiesić lamele na poprzeczce. Po wykonaniu tego kroku, można wykończyć żaluzje poprzez bejcowanie, lakierowanie lub wypalenie ich palnikiem nadmuchowym.

Kolejnym krokiem w konstruowaniu własnych żaluzji drewnianych jest przymocowanie lameli do słupka. Możesz użyć plastikowych lub metalowych zacisków do mocowania lameli, ale będziesz musiał dołączyć dodatkowe wsporniki do swoich okien, aby utrzymać je w miejscu. Alternatywnie, możesz wykonać prostą drewnianą falbanę, aby ubrać swoje drewniane żaluzje. Pamiętaj tylko, aby wybrać odpowiedni rozmiar i upewnić się, że szerokość pasuje do szerokości belki Twojego okna.

Po zakończeniu pomiarów, musisz zmierzyć swoje okna i określić ilość potrzebnych żaluzji. Zazwyczaj żaluzje muszą rozciągać się 10 cm poza szerokość otwarcia. Można również zrobić żaluzje wyższe, jeśli chcesz, ale standardowa wysokość żaluzji powinna być nie niższa niż wysokość okna. Ponadto, jeśli żaluzje są montowane na podłodze, trzeba wziąć pod uwagę położenie urządzeń grzewczych.

Dodanie lameli może być tak proste jak szycie. Płótno musi być przycięte w odpowiednich wymiarach, a długość musi być mniej więcej dwa razy większa od szerokości okna. Po zakończeniu procesu mierzenia można przymocować lamele do górnej części okna. W górnej części rolety okiennej znajdzie się listwa obciążająca. Ten kawałek może być zabezpieczony do ściany lub gotowego gzymsu za pomocą Velcro.

Innym sposobem na dostosowanie drewnianych żaluzji jest użycie resztek tapety. Możesz użyć resztek tapety lub płótna. Upewnij się, że wybierzesz papier z włókniny dla lameli, ponieważ będzie on trwał dłużej. Możesz również pomalować lamele na dowolny kolor. Jest to doskonały sposób na dodanie oryginalnego efektu optycznego do Twojego pokoju. Pamiętaj tylko, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca na wentylację. Po wykonaniu tego projektu będziesz mógł dowolnie spersonalizować swoje żaluzje.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *