Jak dbać o zmywarkę, by długo służyła

Jak dbać o zmywarkę, by długo służyła?

Nie ma osoby, która powie, że zmywarka to zbędny wydatek. Wszyscy ją uwielbiają, ale – niestety – nie każdy wie, jak zachować ją w dobrym stanie przez lata. Jeśli z Twojego sprzętu wydobywa się brzydki zapach, naczynia bywają niedomyte i ogólnie urządzenie wydaje się nie być tak doskonałe, jak się tego oczekuje – prawdopodobnie popełniasz jakiś błąd w jego użytkowaniu. Jednym z najczęstszych i tym, który przysparza najwięcej problemów, jest nieprawidłowe dbanie o zmywarkę. Co zrobić, by działała idealnie i jak najdłużej? 

Porządek w zmywarce – jak go zachować? 

Zmywarki stworzono po to, by ułatwiały życie, ale to nie oznacza, że ich użytkowanie nie wymaga odrobiny wysiłku. Aby móc się cieszyć jej długą żywotnością, warto pamiętać o jej odpowiednim użytkowaniu, co rozpoczyna się już w momencie układania w niej naczyń. Każda zmywarka ma wyszczególnione miejsca na konkretne naczynia i warto z nich korzystać według przeznaczenia, mając na uwadze wielkość naczyń i sztućców. To zagwarantuje nie tylko wygodę i możliwość umycia jednocześnie wielu przedmiotów, ale także zapewni odpowiedni przepływ wody przez naczynia i zapobiegnie ewentualnym blokadom i uszkodzeniom dyszy spryskującej. 

Odpowiednie preparaty do zmywarki 

Aby cieszyć się długą żywotnością sprzętu, warto korzystać wyłącznie z przeznaczonych dla niego środków. Nie warto więc kombinować z tworzeniem własnych kapsułek do zmywania, alby zaoszczędzić czy też wlewać płyn do mycia naczyń – może to bowiem wpływać nie tylko na pracę sprzętu, ale także uniemożliwić skorzystanie z gwarancji w razie awarii. Należy więc korzystać tylko z rekomendowanych preparatów, przeznaczonych do stosowania w zmywarkach.  

Warto również wiedzieć, że poza odpowiednimi preparatami, które służą naczyniom, należy także stosować dodatkowe, takie jak sól – zapobiegnie osadzaniu się kamienia w przewodach i wnętrzu zmywarki. Jeśli ma się wyjątkowo twardą wodę, poza stosowaniem soli warto zastanowić się nad zamontowaniem systemu filtrującego. Z pewnością przyniesie to korzyść nie tylko zmywarce, ale także innym sprzętom czerpiącym wodę.  

Czyszczenie zmywarki 

Konserwacja zmywarki to przede wszystkim jej czyszczenie. Wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do problemów, takich jak przykry zapach czy niedomywanie naczyń, a także zatykanie przewodów i filtrów. To właśnie w filtrze gromadzą się resztki jedzenia, ale mogą się one osadzać także na ściankach czy koszach zmywarki. Wilgotne środowisko i psujące się resztki jedzenia tworzą idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, które są szkodliwe dla zdrowia. Jak dbać o czystość zmywarki? 

  • Czyścić naczynia przed umieszczeniem w zmywarce, by nie zostawały na nich resztki jedzenia. 
  • Usuwać nadmiar tłuszczu z naczyń. 
  • Pamiętać, by naczynia włożone do zmywarki nie stykały się ze sobą. 
  • Regularnie przepłukiwać kosze ze zmywarki. 
  • Sprawdzać, czy na dyszy spryskującej nie osadziły się resztki jedzenia. 
  • Regularnie czyścić filtr i sprawdzać ich szczelność. 
  • Minimum raz na miesiąc wyczyścić zmywarkę, włączając program o najwyższej temperaturze i wykorzystując specjalistyczne środki do czyszczenia zmywarek. 
  • Po każdym zmywaniu pozostawić zmywarkę otwartą do samodzielnego wyschnięcia. 

Jak często czyścić zmywarkę? 

Dogłębne czyszczenie zmywarki konieczne jest raz w miesiącu, z kolei czyszczenie naczyń, filtrów czy poszczególnych części zmywarki powinno się odbywać przed i po każdym myciu. Jeśli więc chcesz się długo cieszyć dobrą kondycją swojej zmywarki – pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż naprawiać!  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *