Decydując się na budowę domu w jeden sezon musimy mieć świadomość, że z pewnością będzie to intensywny rok. Podczas trwania budowy nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek niedociągnięcia. Należy skrupulatnie zaplanować harmonogram prac, znaleźć odpowiedzialnych producentów i dostawców materiałów budowlanych, a także profesjonalną brygadę, która sumiennie przyłoży się do powierzonych im zadań.
Jednak mimo własnego zaangażowania i osób odpowiedzialnych za budowę naszego domu zdarzyć się może, że nawet pogoda może pokrzyżować nam plany. Przymrozki, ulewne deszcze, a także upalne dni to czynniki, które nie pozwalają na kontynuowanie prac mokrych, czyli betonowanie i murowanie. Podczas okresowych deszczy, które w ostatnich latach są u nas znacznie intensywniejsze, nie jest możliwe układanie mieszanek betonowych, niezbędnych do wykonania fundamentów, posadzek i stropów. Deszcz padający na świeżo ułożony beton, może zostawić w nim nierówności, jak również doprowadzić do rozwarstwienia się składników mieszanki. Temperatura poniżej +5°C, jak także ta przekraczająca +25°C negatywnie wpływa na wiązanie i twardnienie mieszanek betonowych oraz zapraw murarskich z uwagi na zamarzanie w nich wody lub zbyt szybkie jej odprowadzanie. Skutkować to może pojawieniem się pęknięć i rys oraz obniżeniem wytrzymałości materiału.
Podczas planowania budowy w tak krótkim czasie, powinniśmy również brać pod uwagę ryzyko zmiany warunków gruntowych, po faktycznym wykonaniu wykopów fundamentów, a także awarię sprzętu czy zwolnienia i urlopy osób pracujących w naszych brygadach lub miejscach skąd kupujemy materiały.
Dużą zaletą budowy w jeden rok jest strona ekonomiczna – skracamy czas trwania prac do minimum, a co za tym idzie ryzyko wzrostu cen za materiały budowlane oraz czas pracy naszej brygady. Podczas budowy domów, rodziny często wynajmują mieszkania, co jest kolejnym dodatkowym kosztem. Wprowadzając się jak najszybciej do swojego wybudowanego domu, pozbywamy się zatem wydatku, jakim jest opłata za wynajem.
Wady i zalety budowy w dwa sezony
Rozkładając budowę na minimum dwa sezony, musimy być z kolei świadomi ryzyka wzrostu cen materiałów koniecznych do budowy i wykończenia domu, jak również kosztu roboczogodziny naszych pracowników. Wydłużamy również czas, po którym możemy wprowadzić się do naszego domu i chociażby przestać płacić czynsz za mieszkanie, które wynajmujemy.
Dużym plusem tej inwestycji jest jednak zapas czasu, który nam towarzyszy. Nie jesteśmy już tak zależni od producentów i dostawców, na spokojnie możemy umówić kolejne brygady zachowując dłuższe przerwy technologiczne pomiędzy kolejnymi etapami pracy.
Eliminujemy również wilgoć technologiczną obecną podczas wznoszenia domu w technologii tradycyjnej. Woda zawarta we wszelkich betonach, zaprawach murarskich i tynkach odprowadzana jest po ich związaniu i stwardnieniu. Kończąc rok pracy na zamkniętym stanie zero możemy wietrzyć i wentylować nasze pomieszczenia, aż do rozpoczęcia kolejnego sezonu budowlanego. Dopiero po odprowadzeniu pierwszej wilgoci ze stanu surowego rozpoczyna się proces wykańczania domu, który ma miejsce również po początkowej fazie osiadania. Niweluje to zatem ryzyko powstawania rys i mikropęknięć na tynkach na skutek nierównomiernego osiadania budowli.
Manufaktura Cegły Cekobud – producent cegły ręcznie formowanej na elewację Twojego domu
Planując budowę domu warto korzystać z usług solidnych i sprawdzonych producentów, a także dostawców materiałów budowlanych. Niedostarczenie materiałów na czas to jedna z częstszych przyczyn opóźnień na budowie. Manufaktura Cegły Cekobud z Kraśnika to producent cegły ręcznie formowanej, który dba o zadowolenie swoich klientów. Świadczyć o tym może między innym ich jakże długa obecność na rynku. Manufaktura powstała 70 lat temu, lecz do dziś zajmuje się produkcją cegieł najwyższej jakości wyrabianych w sposób tradycyjny. W swojej ofercie posiadają cegły ręcznie formowane, płytki ceglane na ścianę oraz cegły na ceglane podłogi. Ponadto dostępne są u nich również specjalistyczne zaprawy murarskie, impregnaty do cegieł i fugi, a profesjonalna obsługa i indywidualne podejście do klienta pozwala na dobranie materiałów o najlepszych właściwościach.
Cegła ręcznie formowana Manufaktury Cegły Cekobud sprawdzi się zarówno jako wykończenie ścian wewnętrznych w loftowych salonach lub kuchniach, jak również na elewacji naszych domów. Cegły posiadają wysoką wytrzymałość i pełną mrozoodporność, co czyni je materiałem odpornym na wszelkie czynniki atmosferyczne.
Korzystając z oferty Manufaktury Cegły Cekobud masz dostęp do najwyższej jakości materiałów, a także fachowego doradztwa. Bogata wiedza i doświadczenie zebrane przez lata istnienia Manufaktury pozwalają na wytwarzanie materiałów wytrzymałych i przyjaznych środowisku, z wykorzystaniem złóż dostępnych w okolicach Kraśnika.