Ile kosztuje ubezpieczenie OC

Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek w 2022 roku?

Ubezpieczenie OC to wydatek, z którym musi się liczyć każdy posiadacz samochodu. Koszt polisy zależy m.in. od stażu za kierownicą. Młodzi kierowcy zazwyczaj płacą pełną stawkę – zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek w 2022 roku.

Ubezpieczenie OC bez zniżek dotyczy zwykle początkujących kierowców, którzy dopiero otrzymali prawo jazdy i kupili swój pierwszy samochód. Aby mogli korzystać z ulg, muszą zdobyć doświadczenie i udowodnić, że potrafią zadbać o bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zanim jednak będą się cieszyć z możliwości kupna tańszej polisy, muszą wyłożyć pełną stawkę. Odpowiadamy, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek w 2022 roku.

Ubezpieczenie OC – czy jest obowiązkowe?

W przypadku pytania, czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, odpowiedź jest jednoznaczna – oczywiście, że tak. Musi je mieć każdy zarejestrowany samochód, nawet jeśli pojazd stoi w garażu i nie jest używany. Należy przy tym pamiętać, że OC przypisane jest do pojazdu, nie do kierowcy, ale od niego zależy również ostateczny koszt polisy. OC stanowi gwarancję, że ewentualne szkody, jakie spowodujesz na drodze, zostaną pokryte. Polisa chroni nie tylko mienie, lecz także zdrowie i życie poszkodowanych. 

Ubezpieczeniem dobrowolnym jest natomiast AC. Autocasco obejmuje cały twój samochód – w przypadku uszkodzenia czy kradzieży możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Aby chronić się na wszystkie możliwe sposoby, wielu kierowców często wykupuje pakiet ubezpieczenie OC/AC, dzięki któremu mogą poczuć się o wiele pewniej na drodze.

Polisa dla kierowcy 2022 bez zniżek – co wpływa na cenę?

Dlaczego ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy jest wyższe niż w innym przypadku? Jeśli spojrzymy na statystyki, ale też medialne doniesienia, przekonamy się, że stanowią oni gros sprawców kolizji i wypadków. To sprawia, że dla towarzystwa ubezpieczeniowego nie są pewnymi partnerami.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek w 2022 roku? Wiele zależy od konkretnego ubezpieczyciela, dlatego zawsze warto szukać najtańszej oferty. Tym bardziej że młody kierowca zapłaci średnio nawet 60% więcej niż ten bardziej doświadczony, który nie ma na swoim koncie żadnej kolizji. Jednak nie tylko wiek jest powodem braku zniżek – można je stracić za spowodowanie szkody. Oprócz tego na cenę polisy wpływają także dodatkowe opłaty. Wiele osób decyduje się na przykład na ubezpieczenie szyb samochodowych lub opon, warto jednak je wykupić, ponieważ te elementy uszkadzane są najczęściej.

Kary za brak ważnego ubezpieczenia OC

Fakt, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek w 2022 roku, nie może być pretekstem do rezygnacji z polisy. Kierowca, który nie dopełni formalności, musi się liczyć z dotkliwymi karami. Przede wszystkim są to konsekwencje finansowe:

  • 1200 zł za brak OC do 3 dni;
  • 3010 zł za brak OC od 3 do 14 dni;
  • 6020 zł za brak OC powyżej 14 dni.

Brak ważnego OC wykrywa nie tylko kontrola drogowa, którą przeprowadza policja. Zajmuje się tym także specjalny algorytm, a stosowne wezwanie przesyła Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kar jest o wiele większa niż koszt ubezpieczenia samochodu osobowego, więc nie warto ryzykować, tym bardziej że i tak trzeba będzie wykupić OC. Dodatkowo każdy rok bezszkodowej jazdy to nawet 20% zniżki dla kierowcy.

Zniżki na OC – jak można je uzyskać?

Aby uzyskać zniżkę na OC, należy bezpiecznie jeździć. Zniżki za bezszkodową jazdę mogą obniżyć cenę polisy nawet o 60%, a nabywa się je po kilku latach za kółkiem (przyjmuje się, że po 6). Inny popularny sposób na obniżenie opłaty to tzw. współwłasność. Samochód jest zarejestrowany na dwie osoby, przy czym uprawniony do zniżek musi być głównym właścicielem.

To, ile kosztuje OC bez zniżek w 2022 roku, w dużej mierze zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Średni koszt najtańszej polisy bez żadnych ulg to około 700 zł. Jeśli jednak uwzględnimy tu młody wiek kierowcy, to osoby pomiędzy 18. a 22. rokiem życia płaciły średnio około 1800 zł. Wykupienie polisy to spory wydatek, jednak ponosi się go tylko raz w roku. Można przy tym zdecydować się na rozłożenie kosztów na raty, a w miarę nabywania doświadczenia przez kierowcę będą one maleć.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *