Dzień wolny na badania lekarskie w ciąży. Co wolno ciężarnej?

Ciąża to czas wyjątkowej troski o zdrowie. Jest to stan, który wymaga wykonania wielu badań, licznych kontrolnych wizyt lekarskich. Wiele ciężarnych decyduje się pracować aż do rozwiązania, powinny jednak pamiętać, że mogą korzystać z licznych przywilejów. Jednym z nich jest prawo do skorzystania z dnia wolnego na badania bez konieczności sięgania po urlop wypoczynkowy. Zapis taki znaleźć można w Kodeksie pracy. Aby pracodawca mógł udzielić wolnego dnia na badania muszą zostać spełnione określone warunki.

Badania prenatalne – moda czy konieczność?

Badania prenatalne pozwalają poznać stan zdrowia nienarodzonego maluszka, służą wczesnemu wykrywaniu wad rozwojowych i chorób genetycznych, metabolicznych. Choć nie są obowiązkowe i decyzja o ich wykonaniu należy do przyszłej matki, zaleca się, by w pewnych przypadkach nie rezygnować z ich przeprowadzenia. Szczególnie powinny o nich pamiętać panie znajdujące się w grupie ryzyka – mające więcej niż 35 lat, czy te, które urodziły już dziecko z niepełnosprawnością.

Badania prenatalne dzieli się na przesiewowe i diagnostyczne. Do tych pierwszych zalicza się USG wykonywane w kolejnych trymestrach ciąży czy badanie Nifty Pro test z krwi pozwalający wykryć najważniejsze choroby genetyczne. Badania przesiewowe służą ocenie ryzyka wystąpienia pewnych wad i chorób. Jeśli ich wynik sugeruje nieprawidłowości, lekarz może skierować kobietę na dokładniejsze badania diagnostyczne, znane jako inwazyjne. Polegają one na pobraniu i przebadaniu płynu owodniowego, czy fragmentu łożyska. Badania te obarczone są ryzykiem, dlatego lekarz powinien rozważyć korzyści i ewentualne skutki ich wykonania.

Czy warto wykonywać badania prenatalne?

Procedury tego rodzaju przeprowadzane są w I i II trymestrze, niektóre badania nawet już w okolicy 10-11 tygodnia ciąży. Ogromną zaletą takiej diagnostyki jest możliwość uzyskania wiedzy na temat stanu zdrowia dziecka, czy podjęcia leczenia jeszcze w łonie matki. Wczesne wykrycie niektórych wad i chorób daje rodzicom szansę na lepsze przygotowanie się do porodu i wychowania dziecka ze specjalnymi potrzebami. Sprawdź też więcej szczegółów: „badania prenatalne kiedy się wykonuje”.

Badania prenatalne mogą też upewnić rodziców, że maluch rozwija się prawidłowo i nic mu nie zagraża. To pozwala cieszyć się ciążą i ze spokojem oczekiwać rozwiązania. 

Dzień wolny na badania prenatalne

Ciężarne, które zdecydowały się kontynuować pracę mogą skorzystać z dnia wolnego na czas wykonywania badań prenatalnych. Muszą jednak zostać spełnione konkretne warunki:

  • ciąża musi zostać poświadczona zaświadczeniem lekarskim – pracodawca powinien otrzymać informację o stanie pracownicy;
  • badania muszą być przeprowadzane w godzinach pracy;
  • badania muszą być związane ściśle z ciążą;
  • kobieta musi być zatrudniona na podstawie umowy o pracę (nie jest ważny wymiar pracy, czy długość zatrudnienia);
  • jeśli to możliwe, po badaniach należy wrócić do pracy.

Co istotne, za czas nieobecności w pracy przysługuje normalne wynagrodzenie. Warto pamiętać, że pracodawca nie ma prawa odmówić ciężarnej dnia wolnego na badania, czy wypłaty wynagrodzenia. W takiej sytuacji kobieta powinna dochodzić swoich praw.

Ciąża to czas troski o zdrowie matki i dziecka. Warto korzystać z dostępnych badań, by mieć pewność, że płód rozwija się prawidłowo, a przyszła mama jest zdrowa. Zwłaszcza że kobiety w ciąży mogą korzystać z prawa do dnia wolnego przeznaczonego na diagnostykę. Trzeba jedynie pamiętać, że pracodawca musi zostać poinformowany o ciąży i konieczności wykonywania badań.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *