Laboratorium wytrzymałościowe, takie jak np. Tenslab to miejsce, w którym bada się materiały i sprawdza ich właściwości. Dzięki temu można określić, czy nadają się do powierzonych im zadań bądź czy w ogóle spełnią oczekiwania Klienta. To miejsca, w których będziesz mógł sprawdzić między innymi to, jaka jest jakość połączeń spajanych zastosowanych w danym urządzeniu. Ich jakość jest niezwykle istotna, jeśli urządzenie ma dobrze sprawdzać się na budowie, czy w pracy naukowej.
Jakie laboratorium wzorcujące warto wybrać?
Laboratorium wzorcujące jest miejscem, które wymaga obecności specjalistycznego sprzętu oraz profesjonalistów, którzy dobrze znają się na swojej pracy. Tylko wtedy uzyskasz prawidłowe wyniki. Z tego powodu wybieraj tylko te, które zostały akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji. To podstawowa zasada, która pozwoli ci uniknąć różnych wpadek i problemów. Pracownicy takiego miejsca przynajmniej raz w roku muszą wykazać, że potrafią dokonać odpowiedniej kalibracji, a maszyny i wzorce są własnością danego miejsca. Ponadto tego typu laboratoria prowadzą wzorcowania/pomiary zgodnie z określonymi procedurami, które są weryfikowane przez trzecią stronę (PCA) lub zgodnie z normami. Dzięki temu wyniki pomiarów są po prostu obiektywne.
Jakie rodzaje spoin są najbardziej popularne?
Rodzajów spoin może być wiele, jednak wyróżniamy kilka podstawowych. Zwykle w strefie łączenia można znaleźć (zwykle) dwa zespawane ze sobą elementy z różnych lub tych samych materiałów. Z tego powodu możemy niemal zawsze określić strefy ciepła dla każdego materiału spawanego, a także spoinę. Wśród rodzajów spoin można wyróżnić:
- spoinę czołową;
- spoinę czołową z częściowym wtopieniem;
- spoinę pachwinową;
- spoinę otworową.
Sprawne oko natychmiast je rozpozna.
Jakie są podstawowe oznaczenia spoin?
Jak w każdej branży, tak i tutaj stosuje się konkretne skróty. Dotyczą one m.in. rodzajów spoin. Nie są one jednak zazwyczaj polskiego pochodzenia, ale wywodzą się z języka angielskiego. Z tego powodu skrót spoiny czołowej to BW (od butt weld), a pachwinowej FW (fillet weld). To jednak nie wszystko. Różne elementy mogą być oznaczone takimi literami, jak:
- sl – spawanie jednościęgnowe;
- mb – podkładka materiałowa;
- gb – podkładka gazowa;
- rw – spawanie w prawo;
- lw – spawanie w lewo.
Znając te oznaczenia, łatwiej zrozumiesz, jaka jest jakość danego przedmiotu i jak został on wykonany, co jest niezmiernie istotne, jeśli np. szukasz narzędzia do wysoce specjalistycznych zadań.
Rodzaje spoin – co można ze sobą łączyć?
Spoiny nie są w stanie połączyć delikatnych materiałów, takich jak np. papier, który po prostu się do tego nie nadaje. Dotyczą one głównie materiałów metalowych. Głównie są to różnego rodzaju wyroby hutnicze, rury czy blachy. Łącząc je ze sobą, można uzyskać konstrukcje spełniające wymagania klienta. To także dobry sposób na to, aby naprawić zepsute metalowe krzesło albo wydłużyć rurę. W przypadku łączenia ze sobą materiałów metalowych takie złącza nie są jednak tworzone bez pomyślunku. Wymiaruje się je, co oznacza, że tworzony jest rysunek, na którym znajdują się wszystkie dane dotyczące pracy, która ma zostać przeprowadzona.
Sprawdzaj, czy spoiny i laboratorium spełniają normy
Niezwykle istotne jest to, aby produkty, których używasz i które mogą być potencjalnie niebezpieczne, podlegały odpowiednim normom. Istnieje np. norma dotycząca oznaczeń na rysunkach technicznych, na których muszą być wykorzystane odpowiednie oznaczenia spoin – PN-EN ISO 2553. Powinien się na nich znaleźć m.in. symbol spoiny. To tylko przykład elementów, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli zamawiasz tego typu produkt. Pamiętaj, że od dobrze wykonanego połączenia zależy wytrzymałość materiału, a co za tym idzie, również bezpieczeństwo jego użytkowania. Zawsze uważnie sprawdzaj więc ich jakość!