Frezowanie CNC, choć nie jest niczym nowym, cieszy się niezmiennie bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Powodów jest oczywiście wiele, a wśród nich wymienić można przede wszystkim możliwość nadania poddanemu obróbce materiałowi dowolnego kształtu, o określonych właściwościach oraz wymiarze. Ta metoda obróbki dedykowana jest nawet najbardziej wymagającym zleceniom, które mają z założenia uzyskanie nawet bardziej skomplikowanych kształtów na materiale. Czym dokładnie jest frezowanie CNC?
Czym jest frezowanie?
Frezowanie jest jednym z rodzajów obróbki skrawaniem, której zadaniem jest ukształtowanie poddanego obróbce materiału poprzez usunięcie z niego tzw. naddatku i uzyskanie pożądanego kształtu. Dzięki frezowaniu CNC można na obrabianym materiale uzyskać wymagany kształt (nawet skomplikowany), nadać mu pożądane wymiary, a także właściwości jakich wymaga klient.
Toczenie, szlifowanie i frezowanie to rodzaje tzw. obróbki wiórowej. Frezowanie jest dziś możliwe dzięki nowoczesnym i bardzo zaawansowanym technologicznie centrom obróbczym, które określa się skrótowo maszynami CNC. Te programowane są komputerowo, a więc ich praca wykonuje się w zasadzie zdalnie. Frezarka pracując wykonuje ruch obrotowy, zaś obrabiany materiał wprawiany jest w ruch posuwisty względem freza. Co ważne frezarki CNC pozwalają na precyzyjną obróbkę zarówno materiałów płaskich jak i przestrzennych.
Historia i współczesność maszyn CNC
Maszyny CNC, a więc Computerized Numerical Control, swój początek mają jeszcze w czasach rewolucji przemysłowej, a więc na przełomie XVIII i XIX wieku. Celami rewolucji przemysłowej było unowocześnienie przemysłu, jego większe zautomatyzowanie oraz podniesienie efektywności wielu dziedzin przemysłu. Obrabiarki sterowane numerycznie to dziś standardowe wyposażenie dobrze prosperujących zakładów, ale ich powstanie zawdzięczamy właśnie pędowi ku nowoczesności i mechanizacji jaki zapoczątkowała rewolucja przemysłowa.
Za prekursora współczesnych obrabiarek CNC uważa się Francuza Josepha Marie Jacquarda, który jest wynalazcą maszyny umożliwiającej w XIX wieku sterowanie nićmi podczas tkania. Takie sterowanie było możliwe dzięki stworzeniu wzoru zapisanego na kartach perforowanych. Pierwsza obrabiarka NC, którą można porównać do tych dzisiejszych powstała w 1949 roku i była ona wyprodukowana na zlecenie i na potrzeby Sił Powietrznych USA. Pierwsze centrum obróbcze z prawdziwego zdarzenia powstało zaś w 1958 roku. W roku tym po raz pierwszy w obrabiarkach zaczęto stosować mikroprocesory.
Dzisiejsze centra CNC to maszyny bardzo nowoczesne i zaawansowane technologicznie. Pozwalają one na w pełni dotykową obsługę na nowoczesnych monitorach, mają także wgrane systemy alarmowe, które poinformują użytkownika o każdym możliwym błędzie. Maszyny CNC działają precyzyjnie i bardzo szybko, a to pozwala znacząco skrócić cały proces obróbki danego materiału.
Najnowocześniejsze frezarki CNC
U najwyższej klasy fachowców także możesz skorzystać z usług obrabiania wykonywanych na nowoczesnych frezarkach CNC. Nowoczesne parki maszynowe wyposażone są dziś tak, by móc zrealizować wszelkie, nawet najbardziej wymagające zlecenia klientów.
Współczesne maszyny CNC są w 100% przystosowane do pracy automatycznej i można je dowolnie programować. Ich wybrane cechy to przykładowo automatyczny pomiar obrabianego przedmiotu, złożona kinematyka pracy, obróbka równoległa z wykorzystaniem wielu narzędzi jednocześnie oraz wysokie wartości parametrów obróbki, czyli np. szybka i precyzyjna praca.
Maszyny do obróbki CNC to urządzenia dokładne i “inteligentne”. Przez cały czas trwającego procesu obrabiania materiału dostajemy z komputera informacje zwrotne o tym, jak proces przebiega. W razie jakichkolwiek błędów fachowcy obsługujący frezarki CNC są w stanie natychmiastowo zareagować i wyeliminować je.
Frezowanie CNC to jedna z najlepszych metod modelowania materiałów.