Jak zrobić tunel foliowy z drewna?

PytaniaKategoria: 🌻 OgródJak zrobić tunel foliowy z drewna?
Hubert zapytał 3 lata temu

Jak zrobić tunel foliowy z drewna?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Dla wielu osób uprawa warzyw jest prawdziwą frajdą. Aby móc liczyć na obfite plony, trzeba zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrastania. Gotowy tunel jest dość kosztowny, zatem warto wykonać go samodzielnie. Jak zrobić tunel foliowy z drewna?

Choć na rynku nie brakuje gotowych konstrukcji z rurek PCV, to tunel na pomidory, ogórki czy paprykę najłatwiej jest wykonać z drewna.
Prace należy zawsze rozpocząć od dokładnego rozplanowania miejsca, w którym ma stanąć drewniana konstrukcja. W narożach konstrukcji należy zawsze zaplanować kotwy, które będą utrzymywać tunel foliowy w jednym miejscu.
Warto wykonać konstrukcję podobną do osadzania słupków ogrodzeniowych. Jeśli zostanie ona stabilnie pokryta folią, to wówczas nawet przy dużym wietrze nie trzeba obawiać się, że tunel znajdzie się na sąsiedniej działce.
 
W celu wykonania podstawy należy przygotować solidne kątówki drewniane, które zapewnią konstrukcji odpowiednią sztywność.
Kolejnym krokiem jest wykonanie konstrukcji zadaszenia. Najlepiej sprawdza się zadaszenie na dwa spady, bowiem wówczas tunel nie jest obciążony wodą po deszczu. Na koniec należy przymocować część dachową do fundamentu i dodatkowo wzmocnić wykonany tunel poprzecznymi deskami.