Tankowanie samochodu do pełna to właściwe działanie, ważne dla sprawności samochodu. Tankując do pełna unika się ryzyka rdzewienia zbiornika i dostawania się drobinek rdzy do silnika. Jak tankować do pełna?
Tankowanie do pełna jest proste
Istnieją dwa sposoby tankowania do pełna. Najprostszy to tankowanie do momentu gdy pistolet do nalewania odbije, uniemożliwiając dalsze tankowanie. Warto jednak pamiętać, że to zabezpieczenie przed przelaniem paliwa ma jedną wadę. Działa zbyt dokładnie, gdy tankowane paliwo jest za bardzo spienione, a pieni się między innymi dlatego, że przelatuje przez siatkowe filtry w dystrybutorze i pistolecie do nalewania. Dobrze jest więc poczekać kilkanaście sekund, po czym spróbować tankować dalej. Może się okazać, że można dolać jeszcze nawet pomad litr paliwa.
Przy samochodach typu bus, w których zbiornik paliwa położony jest dość nisko, a wlew paliwa wysoko, można też tankować do momentu, gdy paliwo pojawi się we wlewie paliwa. Nie warto tego robić w samochodach, gdzie zbiornik paliwa jest niedaleko jego wlewu, wiąże się to bowiem z ryzykiem wylewania się paliwa – na przykład – podczas pokonywania zakrętów.