Jak dobrać łańcuch do piły?

PytaniaKategoria: 🧱 RemontJak dobrać łańcuch do piły?
Karol zapytał 3 lata temu

Jak dobrać łańcuch do piły?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Dobór łańcucha do piły spalinowej ma ogromne znaczenie. Ten element odpowiada za cięcie drewna, ale też wpływa na bezpieczeństwo osoby, która nią pracuje, a także na stan sprzętu. Zbyt długi łańcuch, którego nie można odpowiednio naciągnąć, może bowiem spaść w trakcie pracy, uszkodzić piłę, a nawet zranić pilarza. Jak dobrać łańcuch do piły?
 
Ilość ogniw ma duże znaczenie
Bardzo duże znaczenie ma odpowiednia ilość ogniw łańcucha. Znając model piły, można po prostu poprosić o łańcuch konkretnie do tego modelu. Przy piłach mniej znanych konieczne jest policzenie ilości ogniw. Nie wolno się sugerować długością starego łańcucha, bowiem zużyty łańcuch jest trochę rozciągnięty i jego długość może być większa od długości potrzebnego łańcucha. Przy zakupie podaje się po prostu liczbę ogniw i sprzedawca taką część łańcucha odcina ze zwoju.
 
Łączenie łańcucha
Do łańcuchów pił spalinowych nie stosuje się dodatkowych elementów łączących. Konieczne jest zakucie łańcucha profesjonalnym przyrządem. Takie przyrządy można znaleźć w każdym sklepie sprzedającym łańcuchy do pił do drewna.
Odpowiedni łańcuch ułatwi cięcie drewna i wpłynie też na bezpieczeństwo pracy. Zużyty zawsze więc należy wymieniać na nowy.