Jako pieszy na pewno spotkałeś się z tego typu zabezpieczeniem. Bariera chodnikowa pojawia się zwykle w najbardziej ruchliwych miejscach, w okolicach szkół czy na ostrych zakrętach. Ma ona chronić pieszych przed pojazdem, nad którym kierowca z jakichś powodów stracił kontrolę. To podstawowe zabezpieczenie należy do najbardziej skutecznych, dlatego dość często można spotkać je w przestrzeni miejskiej. Jego dodatkowym atutem jest np. ograniczenie możliwości wbiegania na ulicę dzieciom, które – natrafiając na przeszkodę – będą musiały zatrzymać się nim wkroczą na jezdnię.
Bariera chodnikowa – czemu warto kupować od producenta?
Bariera chodnikowa musi być wykonana z materiałów najwyższej jakości. Zwykle jest to wytrzymała i ocynkowana stal. To niezwykle istotne! Przede wszystkim dlatego, że tylko mocne zabezpieczenie będzie w stanie zatrzymać rozpędzony samochód osobowy zmierzający w stronę poruszających się chodnikiem pieszych.
Ocynkowanie powstrzyma ponadto proces korozji, co ma duże znaczenie, ponieważ bariera będzie wystawiona na działanie różnych warunków atmosferycznych. Ocynkowanie spowolni proces rdzewienia, dzięki czemu bariera dłużej będzie spełniała swoje zadanie. Z tych powodów należy korzystać tylko z barier dostępnych w sprawdzonych miejscach, a takim bez wątpienia jest sklep producenta!
Czym jest bariera u12a?
Bariery występują w wielu różnych rodzajach. Jednym z podstawowych jest bariera u-12a typ olsztyński. Są to dwa drążki połączone ze sobą metalowym prostokątem z zaokrąglonymi rogami. Wykorzystuje się ją głównie jako barierę pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Jest jednak tak zbudowana, że małe dziecko bądź zwierzę bez problemu przejdzie pod nią, dlatego nie jest wykorzystywana np. w przypadku mostów. Ma za zadanie przede wszystkim utrudnić samochodowi wjazd na chodnik, a nie stanowić ogrodzenie, którego człowiek nie będzie w stanie przekroczyć.
W jakich kolorach występuje bariera u12a?
Niezwykle istotnym elementem wyglądu bariery u12a jest jej kolor. Powinien rzucać się w oczy także po zmierzchu. Z tego powodu najczęściej wybierana jest wersja biała w czerwone pasy, od której dobrze odbija się światło reflektorów. To jednak nie jest jedyna dostępna na rynku opcja. Często można zobaczyć także modele w kolorze żółtym, które także są dobrze widoczne. Dla lepszej widoczności warto wykorzystać taśmę odblaskową, którą można przykleić na barierkę, sprawiając, że kierowca dostrzeże ją po zmroku. To szczególnie istotne w słabiej oświetlonych miejscach oraz na ostrych i nagłych zakrętach.
Bariera szczeblinkowa – do czego można ją wykorzystać?
Kolejnym rodzajem ochronnego ogrodzenia jest bariera szczeblinkowa U-11a. Jej działanie jest zbliżone do typu u-12a, jednak przez swoją nieco zmodyfikowaną budowę, dobrze sprawdza się jako ochrona przed upadkiem z wysokości. Z tego powodu można ją montować np. na mostach bądź skarpach. Ma pionowo ustawione pręty, dzięki którym utrudnione jest przedostanie się między nimi. Zazwyczaj montuje się ją na wysokości co najmniej 0,5 m, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojawiła się również na zwyczajnej, płaskiej ulicy. Jeśli chcesz ochronić swój prywatny chodnik, możesz zdecydować się właśnie na nią.
Bariera u12a – najłatwiejszy sposób na ochronę
Bariery chodnikowe nie należą do najbardziej lubianych elementów, ponieważ według wielu osób nie wyglądają najlepiej i oszpecają miasto, głównie przez wzgląd na wyrazistą kolorystykę. Należy jednak sobie uświadomić, że to właśnie one chronią zdrowie i życie pieszych oraz rowerzystów. Są też tanie w stosunku do ważnej funkcji, którą pełnią. Kolor jest zaś niezwykle ważnym elementem, który wpływa na ich funkcjonalność.